Barvy modrých safírů a ceny

Bývá běžné spojovat safíry s modrými kameny, ale samotné safíry mohou být velmi rozmanité. Kameny s odstíny odlišnými od modré a azurové se řadí do kategorie fantazijských safírů, například žlutých, růžových, fialových, padparadscha, zelených nebo bezbarvých. Dnes se však zaměříme na modré safíry. Barevná paleta modrých safírů se výrazně liší. Rozlišují se odstíny modré a azurové v různé sytosti. Jsou i vzorky s modro-fialovými nebo modro-zelenavými odstíny, ale nejcennějšími a nejvzácnějšími kameny jsou vzorky jednotného modrého odstínu.
Mezi nejvzácnější a nejdražší odstíny přírodních modrých safírů patří:
1. (Vasilkově modré) safíry - krystaly tohoto "vasilkového" odstínu se vyznačují "hedvábnou" texturou a slabým vnitřním zářením. Tyto vlastnosti jsou spojeny s přítomností inkluzí rutilu, které odrážejí světelné paprsky. Orentačním bodem je modrá barva květu vasilky, ale pro safíry jde o širokou škálu odstínů od jasně modrého po jasně azurový, ale ne příliš tmavý.
Mohou na světovém trhu stát:
- 0,79 karátový ovál přibližně 18 500 korun za karát
- 2,5 karátový cushion přibližně 58 000 korun za karát
- 1,7 karátový cushion přibližně 94 800 korun za karát
2. (Peacock blue) - tento jasně modrý odstín, připomínající barvu modré pavičí krční hříže nebo per na jeho ocasu, se často vyskytuje u safírů ze Srí Lanky. Další název pro tuto efektní barvu je "electric blue". Ne všechny světové laboratoře však tento odstín zvlášť vyznačují, ale na trhu se již dlouho etabloval mezi vasilkovým a královským modrým. Tato barva vypadá velmi výrazně při jakémkoli typu a intenzitě osvětlení.
Mohou na světovém trhu stát:
- 3,03 karátový ovál přibližně 110 00 korun za karát
3. (Royal Blue) jsou nejdražší odstín modrých safírů. Royal blue zahrnuje škálu odstínů nasyceného, hlubokého modrého, ale nedosahuje černého odstínu. Hranice tohoto barevného rozsahu se liší mezi různými světovými laboratořemi; například v GIT (Gemologický institut Thajska) zahrnuje soubor vzorků safírů Royal blue také tmavě modré odstíny. Safíry této barevné kategorie jsou obvykle používány v kolekcích šperkářských domů jako Graff.
Mohou na světovém trhu stát:
- 2,04 karátový cushion přibližně 62 500 korun za karát
- 2,8 karátový cushion přibližně 93 000 korun za karát
Pokud jste někdy přemýšleli o nákupu safíru, pravděpodobně jste si všimli, že ceny safírů mohou značně kolísat. Ale proč to tak je? Co můžete očekávat od safírů, které jsou dostupné v běžných klenotnictvích za přibližně 5 tisíc korun a co odlučuje dražší safíry od těch levnějších?
Nižší (komerční) kvalita V této kategorii se nacházejí safíry, které byly podrobeny difúzi nebo tepelné úpravě. Tyto safíry mohou mít světlé nebo příliš tmavé barvy a často obsahují inkluze. Ceny těchto safírů se pohybují v rozmezí od 50 do 500 dolarů za karát.
Nekomerční kvalita Na druhé straně safíry, které nebyly podrobeny žádným úpravám, jsou obvykle 1,5-2x dražší než jejich obrobené protějšky stejné barvy a velikosti. V tomto případě mluvíme pouze o tepelném zpracování krystalů, protože jiné metody úpravy, jako je titanová difúze nebo vyplňování trhlin, snižují hodnotu safíru mnohem výrazněji.