Jak rozeznat safír od padělku

Safír - drahokam s rozmanitou paletou odstínů
Safír je drahokam s bohatou škálou odstínů: modrý, oranžový, růžovo-oranžový, růžový, zelený, žlutý a další barvy.
Odstíny safíru
Chemicky je tento kámen oxidem hlinitým, který získává světlé modré barvy díky příměsím titanu a železa. Samotné železo (bez titánu) udělá kámen zelenavým, zatímco přítomnost vanadu v kompozici dá safíru fialový odstín.
Věděli jste, že safír a rubín mají stejný chemický vzorec a jsou oba variantami minerálu „korund“? Rozdíl mezi kameny spočívá v barvě: rubín (kvůli přítomnosti chromu) je zbarven do purpurovo-červené, zatímco safír může mít jakoukoliv barvu kromě rubínové.
Vlastnosti přírodního safíru
Tvrdost podle stupnice Mohsovy: 9
Lesk: skleněný
Index lomu světla: 1,766–1,774
Dvouzlom: 0,008
Barva: modrá, růžová, oranžová, žlutá, zelená, fialová, černá
Safíry mohou mít i různobarevné varianty, jako jsou modro-zelené, žluto-modré, šedě-modré. Tyto exempláře jsou méně ceněny než homogenní modré minerály, ale existují i mnohobarvé safíry, které díky šperkařskému opracování odkrývají své úžasné stránky. Práce mistra a pohádkové odlesky kamene výrazně zvyšují jeho hodnotu.
Skutečné safíry čekají tisíce let na svůj výskyt na povrchu v přírodních podmínkách, v hlubinách země. Jsou těženy v Indii, Srí Lance, Thajsku, USA a Austrálii, stejně jako v dalších zemích světa. Zvláště unikátní jsou hvězdicové safíry - safíry s efektem asterizmu.
Asterismus je jev, při kterém se na kameních za určitých světelných podmínek objevuje vzor ve tvaru šestiúhelníkové hvězdy. Fenomén je způsoben přítomností jehlovitých inkluze v safíru, kvůli nimž světlo prochází krystalem specifickým způsobem - ve formě hvězdy.
Umělý nebo syntetický safír
Metoda Verneuilova Pokud jsou přírodní safíry těženy z hlubin země, syntetické se vytvářejí v laboratoři za měsíc nebo dva, v závislosti na velikosti budoucího minerálu.
První syntetické safíry vytvořil francouzský chemik Auguste Verneuil v roce 1904. Objevil technologii kapalné depozice v kyslíkovodíkové plameni, během které se tvoří syntetické safíry. Dnes se tato metoda nazývá jednoduše Verneuilova metoda. Nejčastěji se tak vytvářejí bezbarvé (bílé) safíry, které se používají v medicíně a technice, kde jsou potřebné pevné a průhledné materiály.
Vzniklé kameny jsou chemicky identické s přírodními safíry, takže je nelze nazvat padělkem. Tyto safíry však nemají investiční hodnotu, navíc pro zkušeného šperkaře bude jejich původ vždy zřejmý.
Jak rozeznat safír od padělku
Nejjednodušší je rozeznat pravost safíru s efektem asterizmu, který se zřídka kvalitně padělá. Při otáčení přírodního kamene se hvězda bude měnit svou pozici, zatímco u padělku zůstane na místě.
Rozlišit padělek, syntetiku a přírodní kámen lze pomocí jednoho chytrého triku, který zvládnou gemologové nebo chemici. Odborník musí ponořit kámen do speciální kapaliny zvané monobromnaftalin. Při zkoumání minerálu skrz průhlednou nádobu s monobromnaftalinem lze snadno rozpoznat zvláštní pruhy uvnitř krystalu. Pokud jsou rovné, kámen je pravý, pokud jsou zkřivené, je falešný nebo syntetický.